В епоху тотального дефіциту радянські дівчата проявляли чудеса винахідливості, "добуваючи" декоративну косметику. Туш зі спеціальними щіточками, фарба зі страшною назвою "Оксигідроль" - без чого не могли обійтися жінки в СРСР, і яку радянську косметику випускають навіть зараз, розповідаємо в матеріалі.

Туш "Ленінградська»

Туш "Ленінградська"
Туш "Ленінградська"

Друга назва цієї туші "плевалка". Вона випускалася в коробочці, а, щоб нанести туш, її необхідно було змочити, попльовавши або скориставшись більш гігієнічним способом. Після розмочування туш наносилася спеціальною щіточкою, що продавалася в комплекті. У "Ленінградської" був один істотний мінус – вії злипалися, а для їх поділу доводилося використовувати голку. Незважаючи на сумнівну якість, «Ленінградська» була затребувана і регулярно зникала з прилавків. Дефіцитну туш замінювали розтопленим милом, змішаним з чорнилом або пудрою.

Крем "Балет"

Крем "Балет"
Крем "Балет"

Бестселер серед тональних кремів в Радянському Союзі, випущений в 1981 році на фабриці «Свобода». За консистенцією він більше нагадував грим, існував в єдиному відтінку і лягав щільною плівкою, створюючи ефект неприродної маски. "Балет" впевнено перекривав запалення, прищі і нерівності, але ні про яку користь мови не йшло – шкіра під щільною плівкою не дихала, що тільки посилювало наявні проблеми. Російські ЗМІ впевнені, що сьогодні склад крему істотно покращився – в нього додані Вітамін Е, гліцерин, масло жожоба, бджолиний віск та інші корисні речовини. А під маркою «Балет» випускається ціла серія косметичних засобів.

Духи "Червона Москва"

Духи "Червона Москва"
Духи "Червона Москва"

Історія "Червоної Москви" нагадує хороший детектив. Хтось стверджує, що аромат створений до 300-річчя Будинку Романових спеціально для імператриці Марії Федорівни, інші впевнені, що духи стали спробою радянських парфумерів повторити «Шанель № 5». У будь – якому випадку «Червона Москва» - класика радянської парфумерії, що отримала приз на Всесвітній виставці в Брюсселі в 1958 році. Теплий, благородний аромат з легкими нотками флердоранжа (квітки померанцевого дерева) популярний і у сучасних модниць. "Червона Москва" зберегла оригінальну рецептуру.

"Оксигідроль", перекис і хна

"Оксигідроль", перекис і хна
"Оксигідроль", перекис і хна

Радянські жінки були не розпещені вибором фарб для волосся - перекис водню для знебарвлення, фарбування за допомогою хни або басми і фарба «Оксігідроль», часто використовувалася в перукарнях. "Оксигідроль" складалася з тих флаконів, які застосовувалися по черзі. Спочатку на сухе волосся наносився Водний розчин з першого і другого флаконів. Його залишали на певний час, потім зверху наносили вміст третього флакона, рівномірно розподіляючи його по волоссю. Для отримання бажаного відтінку брали більше або менше складу з перших двох флаконів.

Тіні "Олена"

Тіні "Олена"
Тіні "Олена"

У косметичках жінок СРСР тіні з'явилися в 1970-х роках, поступово ставши символом цілої епохи. Тіні "Олена "випускалися Московською фабрикою "Світанок" у вигляді міні-набору з 2 відтінків в невеликій коробочці з пензлем для тіней. Забарвлення були вельми екстравагантними - бірюзові, яскраво-смарагдові, фіолетові і блакитні. Пізніше асортимент розширився, і в ньому стали з'являтися триколірні набори в коробочках у вигляді рибки з бежевими, коричневими, світлими і сірими відтінками.

Пудра "Лебединий пух"

Пудра "Лебединий пух"
Пудра "Лебединий пух"

"Лебединий пух" виготовлявся "товариством Брокаръ і Ко" з кінця 1860-х років. Тоді пудра існувала в трьох кольорах: білому, рожевому і тілесному. "Переживши" революцію, пудра почала служити вже радянським красуням, ставши легендою серед модниць СРСР. В СРСР "Лебединий пух " випускався у вигляді дрібного білого порошку, призначеного для сухої шкіри. Через картонну коробочку носити пудру з собою було незручно-в будь-який момент коробочка могла відритися і «припудрити» вміст сумочки.

Олівці "Косметика" і "Живопис"

Олівці "Косметика" і "Живопис"
Олівці "Косметика" і "Живопис"

З розвитком кінематографа в СРСР прийшла мода на підводку і "стрілки". Ось тільки нормальних підводок в Союзі було не знайти, а їх роль виконували олівці з промовистими назвами – «Живопис» і «Косметика». "Живопис" являв собою звичайні грифельні олівці, а "Косметика" – спеціальні олівці для макіяжу, що радували своєю м'якістю і стійкістю.

Олівці використовувалися в двох варіантах. Перший варіант потрібно було подрібнювати грифель до стану дрібної пудри, розмочувати її для подальшого нанесення за допомогою сірника. У другому варіанті в олівці робилася невелика дірочка, куди занурювався сірник, якою і малювали "стрілки".

Сьогодні епоха дефіцитної косметики пішла в минуле, як і більшість радянських традицій. Деякі з них полегшували життя радянським людям, інші-навпаки, створювали труднощі. Однак ностальгія за СРСР - це не про "погане" і "хороше": люди сумують за часами, що минули і власною молодістю.