Жінки правлячого класу зіграли важливу роль в управлінні Ель-Аргар — суспільства, яке процвітало на південному сході Піренейського півострова між 2200 і 1550 роками до нашої ери.

За останні два століття свого існування воно перетворилося на першу державну організацію західного Середземномор'я.

До таких висновків прийшли дослідники з Автономного університету Барселони (UAB). Вони провели дослідження з аналізу вмісту князівської гробниці. А нею знаходилися знаходилися дві людини і велика кількість цінних предметів. Гробниця виявлена в 2014 році на археологічних розкопках Ла-Альмолойя в Плієго, Мерсія. Останки знайшли під підлогою " залу правителів»

Італія, Сицилія, Сіракуза
Італія, Сицилія, Сіракуза

"Ці виняткові археологічні знахідки дають уявлення про правителів, підданих і символічних об'єктах перших державних товариств, що виникли в Європі в епоху бронзового століття», — стверджує Вісенте Лулль, один з координаторів дослідження. Воно дало археологам уявлення про політичну та економічну могутність правлячого класу в Ель-Аргарі.

У похованні археологи знайшли велику керамічну посудину. На ньому зображені дві людини: чоловік у віці від 35 до 40 років і жінка у віці від 25 до 30 років. Поруч з ними знайдені 30 цінних і престижних предметів, багато з яких виготовлені зі срібла або прикрашені дорогоцінними металом. Особливість знахідки в тому, що майже всі предмети належали жінці. Найвидатнішим з них була срібна діадема на голові жінки.

знахідка в могилі стародавнього поховання на Піренейському півострові
знахідка в могилі стародавнього поховання на Піренейському півострові

Згідно з генетичним аналізом, проведеним в Інституті Макса Планка, люди, поховані в могилі, були сучасниками і померли майже в один час. Вони не були родичами, але у них була дочка, яку знайшли похованою поруч з ними. У жінки було кілька вроджених аномалій, а також відмітини на ребрах, які могли вказувати на легеневу інфекцію на момент смерті. Тим часом, у чоловіка був знос кісток, що вказує на інтенсивну фізичну активність, можливо, верхову їзду.

Італія, Сицилія, Сіракуза
Італія, Сицилія, Сіракуза

На думку дослідників, велика кількість похоронних приладдя, знайдених в гробницях жінок, що належали до еліти Ель-Аргара, в яких Діадеми мають особливе значення, є показником їх видатної ролі в суспільстві.

В аргарському суспільстві жінок домінуючих КЛАСІВ ховали з діадемами, а чоловіків — з мечем і кинджалом. "Оскільки мечі являють собою ефективний інструмент скоріше для посилення політичних рішень, чоловіки в Ель-Аргарі могли грати швидше виконавчу роль, навіть якщо ідеологічна легітимація, а також, можливо, правління, було в руках жінок» — пояснюють вчені. Схоже, майбутньою державою правили саме жінки, а чоловіки виконували накази. Висновки археологів публікує журнал Antiquity.

Суспільство Ель-Аргар процвітало з 2200 по 1550 рік до нашої ери на південному сході Піренейського півострова (Мерсія і Альмерія) за часів раннього бронзового століття. Воно відрізнялося міськими центрами і монументальними спорудами, розвиненим поділом праці, політичними кордонами.

Дослідження поховання в Ла-Альмолої підкреслило унікальне археологічне багатство цього місця. Привілейоване стратегічне положення, яке допомагало цьому суспільству процвітати більше шести століть. Діадема, знайдена в на голові княгині в Ла-Альмолойї — єдина, що збереглася в Іспанії.